08 Şubat 2016 Pazartesi

CHP Sarıyer İlçe Yönetiminde Kan Değişimi

Beyaz Peynir ve Kavun

28 Mayıs 2012, 20:06

 Bilmiyorum hiç denedinizmi,yaz akşamlarında hafif bir serinlikte beyaz peynir ve rakıyı. Hele yanında kokulu tatlı bir kavunla. Otuzlu yaşlarda pek severdim ben bu işi. Anasonlu tekel rakısı,az yağlı bir taze peynir ve yanına çok yakışan kokulu tatlı kavun. O zamanlar bir kaç çeşit rakı vardı. Tiryakilerin kendilerine göre fazla seçim hakları yoktu. Esas rakının tadını etkileyenin içine konulan suyun miktarı olduğunu anlamadan, peynirin ve kavunun tadına kanarak bazan pek keyifli bazanda metazori yudumlardık rakıyı. Kimseye de zarar vermezdik.
    Şimdi ise çok çeşidimiz var. Özel sektöre geçti üretim. Önce tekel kısım kısım satıldı, ardından tümüyle el değiştirdi, yolsuzluk iddiaları, ucuza gitti tartışmaları filan derken, sonra bir sürü yeni marka çıktı. Ben rakıların kalitesini sormuyorum size. Ağzınızın tadı varmı, lütfen onu söyleyin bana. Oturup otuzlu yaşlardaki gibi bir ağacın altında, keyifle içebiliyormusunuz iki kadeh rakıyı. Pek sanmıyorum. Bir defa içki tüm kötülüklerin kaynağıdır gibi bir yaklaşımla baştan ağzınızın tadını kaçıyorlar, sonra ağaç altında, deniz  kenarında, karada, havada, parkta, teknede, piknikte, içmek yasak. Bir tek yer kalıyor galiba, oda evde yorganın altında içmek. Yakında yasaklar geliyormuş. Yazık üzüldüm, beyaz peynir ve kavun öksüz kaldı böylece.
    Bütün zararlı şeyleri yasaklamaksa konu, sıkça trafik kazası oluyor bu ülkede ve insanımız ölüyor her yıl binlerce. O zaman araçla trafiğe çıkmayıda yasaklayalım bari. Bence yasaklamak yerine kuralları öğretmeliyiz insanımıza ve makul kurallara bağlamalıyız zarar veren davranışları. İçki sağlığa zararlıdır, ama olaki içtiniz adam gibi yapın bu işi. Sizi bozmasına müsaade etmeyin içkinin, kararında için, çevreyi ve başkalarını rahatsız etmeyin ve içkili araba kullanmayın. Özgürlüğü kullanmanın en iyi ölçüsü, özgürlüğü yaşarken başkalarına rahatsızlık vermemek ve zarara uğratmamaktır.  Seçildikten ve atandıktan sonra vergilerimizle maaşlarını ödediğimiz, yönetenlerin dikkatlerine.
    Bu arada bebek katillerine "SAYIN" demenin suç sayılmaktan çıkarılması nedeniyle, bu sözcüğü kendime ait Türkçe kelimeler haznesinden Yüce Yargıtayımızın kararını değiştirmesine kadar  çıkardığımı okurlarımızla paylaşmak isterim. 19 Mayıs'ı Gençlik ve Spor Bayramını kutlayan ve Atatürk heykellerine çelenk ve çiçek bırakmak isteyen, ancak başaramayan vatandaşlarımıza karşı  biber gazı kullanmayan yöneticilerimizi de kutlarım. Bu defa haklarını yemeyelim.


Saygılarımla

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • Sarıyer HALK Gazetesi - 15 - 31 Aralık 2013 Manşeti
ARŞİV